2021 İyilik Sağlık Ödülü Sahibini Buldu

blank

İyilik Sağlık Vakfı (İSV) 8 Temmuz 2021 tarihli kuruluşundan itibaren bugüne toplumun ihtiyaç sahibi kesimlerine sağlık alanında karşılıksız hizmetler üretmekte olan bir STK. Tedavi Bursları, Öğrenim Bursları, Muayene ve Tedavi Destekleri, İlaç Alım Destekleri, Genel İhtiyaç Destek Bursları, Medikal Malzeme Alım Destekleri, Psikoterapi Hizmetleri, Ameliyat Destekleri, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Destekleri, Aile-Hasta Ziyaretleri ile Muhtelif Yardım ve Destekler İyilik Sağlık Vakfı’nın ana hizmet konularından bazıları…

İyilik Sağlık Vakfı herhangi bir ayrım yapmadan ihtiyacı sabit olan tüm hastalara sağlık alanında hizmet ederken bu alanda benzer çalışmalar kişi ve kurumlarla da teşrik-i mesai üretiyor.

Hastalık eksenli yardım hizmetlerini büyütmek ve çeşitlendirmek üzere ilerleyen İyilik Sağlık Vakfı’nın yolu Hazreti Kaab Cami İmamı Emin Kır ile kesişir. 2006 senesinden bugüne Hazreti Kaab Cami’nde imam hatip olarak görev yapmakta olan Emin Kır hocaefendi gazeteci Ahmet Hakan’a göre “Ayasofya Camii’ne imam olarak naspedilecek müstesna bir iyilik neferi…

 

Emin Kır Hoca, Eyüpsultan’a tarihi surların hemen yanıbaşındaki camide ihtiyaç sahiplerini himaye etmekte olan müstesna bir gönül insanı…  Her gün 300 kadar ihtiyaç sahibine sabah ve akşam sıcak çorba dağıtımı, Cuma namazı vakti sıcak çorba dağıtımı, belirli günlerde yemek dağıtımı ve sokağa düşmüş olanlara sorgusuz sualsiz caminin misafirhanesinde barındırılması, çevredeki evsizlere haftada iki gün duş imkânı temin edilmesi, dargın çiftlerin barıştırılması, madde bağımlılarının tedavi ettirilerek toplum hayatına kazandırılması Emin Kır hocaefendinin yaptığı hizmetler arasında yer alıyor.

İyilik Sağlık Vakfı bu sene ilk defa sahibini bulacak olan İyilik Sağlık Ödülü’nü, ihtiyaç sahiplerine destek olma ve onlarla dayanışma faaliyetlerini teşvik etmek ve bu faaliyetlere ön ayak olan isimlere teşekkür etmek gayesiyle veriyor.

 

İyilik Sağlık Vakfı’nın 2021 İyilik Sağlık Ödülü’nün insana dokunan hizmetlerinden ötürü Hazreti Kaab Cami İmamı Emir Kır’a verilmesi uygun görüldü.

 

Vakıf Başkanı Gören: Toplumumuzun Emin Kır gibi hocalara ihtiyacı var.

İSV’nin 2021 yılı İyilik Sağlık Ödülü’nü Hz. Kaab Camii’nin imam hatibi Emin Kır’a takdim eden İyilik Sağlık Vakfı’nın Kurulu Başkanı İbrahim Ethem Gören ödül seremonisinde yaptığı konuşmada toplumumuzun Emin Kır hocalara her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyduğunu belirterek şu hususlara değindi: “Camiler denge mahallidir. Dünyanın ve ahiretin dengelendiği yerlerdir. Bir asır öncesine kadar hayatla memat iç içeydi. Çarşının merkezinde cami yer alır; caminin hemen yanında mektep-medrese, şifahane, hamam, aşevi, kütüphane ve mezarlıklar sıralanırdı. Bu merkezin ana unsuru imamlardı. İmamlar cemaatin sıkıntılarını giderir, dargınlar barıştırır gündüz irfan meclisi olan medrese odalarını geceleri misafirhaneye dönüştürürdü.

Modern zamanlarda bir imam İstanbul’da, Hz. Halid beldesinde, Eyüpsultan’da insanın ruhuna dokunan hamle çapında hizmetler üretiyor. Camiyi gerçek anlamda insanla, hayatla bir adım öte hakikatle buluşturuyor. Dargınları barıştırıyor, evsizleri himaye ediyor, işsizlere iş buluyor, sabah akşam çorba dağıtıyor, evsizlere duş imkânı sunuyor, madde bağımlılarının ruhlarına nüfuz ederek biiznillah tedavi ediyor. Toplumun mağdur ve ihtiyaç sahibi kesimlerine yaptığı kıymetli hizmetlerden dolayı camiyi camiaya, iyilik merkezine dönüştüren Eyüpsultan Hz. Kaab Camii imam hatibi Emin Kır hocamıza 2021 İyilik Sağlık Ödülünü takdim etmekten onur duyuyoruz. Ülkemizin Emin Hocalara ihtiyacı var.

blank blank      blank