blank

2023 İyilik Sağlık Ödülü ‘Gurebâ Hamisi’ Hattat Mahmut Şahin’e verildi.

Hattat Mahmut Şahin 16 Aralık Cumartesi günü (dün) Kâğıthane’de düzenlenen Filistin Konferansı ve kendi eserlerinden oluşan Hattat Mahmut Şahin Kudüs Yed-i Beyzâ Yiğitlik Meydanı Hüsn-i Hat Sergisi etkinliğinde ödülünü, yazarımız, İyilik Sağlık Vakfı’nın Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Ethem Gören’den aldı.

İyilik Sağlık Vakfı (İSV) 8 Temmuz 2021 tarihli kuruluşundan itibaren bugüne kadar toplumun ihtiyaç sahibi kesimlerine sağlık alanında karşılıksız hizmetler üretmekte olan bir sivil toplum kuruluşu.

Tedavi Bursları, Öğrenim Bursları, Muayene ve Tedavi Destekleri, İlaç Alım Destekleri, Genel İhtiyaç Destek Bursları, Medikal Malzeme Alım Destekleri, Psikoterapi Hizmetleri, Ameliyat Destekleri, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Destekleri, SGDP Destekleri Aile-Hasta Ziyaretleri ile Muhtelif Yardım ve Destekler, İyilik Sağlık Vakfı’nın ana hizmet alanlarını bazılarını oluşturuyor.

İyilik Sağlık Vakfı ihtiyacı sabit olan hastalara sağlık alanında hizmet ederken iyilik ve sağlık alanlarında benzer çalışmalarda bulunan kişi ve kurumlarla da teşrik-i mesai içerisinde bulunuyor.

İyilik Sağlık Vakfı’nın 2023 İyilik Sağlık Ödülü Hattat Mahmut Şahin’e  takdim edildi.

İhtiyaç sahiplerine maddi-manevi destek olanlara, kimsesizleri, yoksulları, düşkünleri, öksüz ve yetimleri, evsizleri gözetenlere bu alanda gönüllü hizmet üretenlere İyilik Sağlık Ödülü takdim eden İyilik Sağlık Vakfı, 2021 İyilik Sağlık Ödülünü İstanbul’da evsiz, kimsesiz ve madde bağımlılarına hamilik yapan Hz. Kâb Camii İmamı Emir Kır’a; 2022 ödülünü ise Kahramanmaraşlı yetimlerin hâmisi Mustafa Akgün’e vermişti. 2023 İyilik Sağlık Ödülü Hattat Mahmut Şahin’e takdim edildi.

Hattat Mahmut Şahin, kurucusu olduğu sanat STK’ları nezdinde öğrencileriyle birlikle düzenlediği yardım sergileri ve hayır mezatlarıyla mazlum, yardıma muhtaç insanlara sanat eliyle destek olan bir gönül insanı…

İyilik Sağlık Vakfı Yönetim Kurulu, kamuoyunda gariplerin hâmisi olarak tanınan Hattat Mahmut Şahin 2023 İyilik Sağlık Ödülü’nün insana dokunan hizmetlerinden ötürü Hattat Mahmut Şahin’e verilmesini kararlaştırdı.

Hattat Mahmut Şahin ödülünü 16 Aralık 2023 Cumartesi günü Hamilik Okulu Vakfı’nın İstanbul Kâğıthane’deki merkezinde düzenlenen Süleyman Gündüz’ün konuşmacısı olduğu Filistin Konferansı’nda aldı.

Başkan Gören: Toplumumuzun Hattat Mahmut Şahin misali iyilik önderlerine ihtiyacı var.

İyilik Sağlık Vakfı’nın Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Ethem Gören, müesseselerinin 2023 yılı İyilik Sağlık Ödülünü Hattat Mahmut Şahin’e etmekten mutluluk duyduklarını ifade ederken konuşmasında şu cümleleri kullandı: “Toplumumuzun Hattat Mahmut Şahin misali iyilik önderlerine ihtiyacı var. Mahmut Şahin 30 yıllık sanat hayatı boyunca mütemadiyen ihtiyaç sahiplerini gözetmiş, fakir fukaranın kapısını çalmış, ekmeğini paylaşmış diğerkâm bir yazı ustası.

Kadim bir sözde “Fe tûbâ li’l-gurebâ”/”Gariplere müjdeler olsun” denilmiştir. Garipler, ihtiyaç sahibi ve düşkünler mütemadiyen Hattat Mahmut Şahin’in gündeminde yer almıştır.

Ülkemizdeki, bir adım öte dünyanın muhtelif coğrafyalarındaki mazlumların yaşadığı pek çok bölgeye Ensar ruhuyla âharlı kâğıdı, kamış kalemi ve mürekkebi ile hizmet etmeyi kendine vecibe bilen, sanat camiamıza yardım sergileri kavramının içselleştirilmesi yönünde örnek gayretleri olan Hattat Mahmut Şahin’e 2023 yılı İyilik Sağlık Vakfı ödülümüzü takdim etmekle bahtiyarız.”

Hattat Mahmut Şahin: Bu ödül omuzlarımızdaki sorumluluğu bir kat daha artıracak.

Hattat Mahmut Şahin ödül töreninde yaptığı konuşmada haz ve hız çağı olarak nitelendirilen modern zamanların türlü ayartılarının insan olma ve insan kalma çabalarını hedef aldığını belirttiği konuşmasında şu hususlara değindi: “Evvelemirde, örneklerini Osmanlı Cihan Devleti asırlarında gördüğümüz vakıf hassasiyetiyle iyilik sağlık hizmetlerine râm olan İyilik Sağlık Vakfı’na çok değerli düşünceleri ve ödülleri için müteşekkirim.

Günümüzde özellikle İslam toplumlarının bulunduğu bölgeler maalesef yangın yeri. Dün Bosna’da, bugün Filistin’de, Gazze’de neler olduğunu, nasıl büyük bir katliamın, insanlık suçunun, soykırım fiilinin işlendiğini, İslam devletlerinin başlarını nasıl kuma gömdüğünü, hâsılı Ümmet-i Muhammed’in çaresizliğini üzülerek seyrediyoruz. Eskiler, “her nimetin şükrü kendi cinsiyledir” buyurmuşlar. Bizler de öğrencilerimizle birlikte bir nevi sanatımızın borcunu ödüyoruz. Malın, paranken zekâtı kırkta bir iken ilmin ve sanatın zekâtı kanaatimce yüzde yüzdür. Bunun içindin ki Bursa’daki, Eskişehir’deki, Kütahya’daki kültür-sanat STK’larımızla birlikte doğudan batıya, kuzeyden güneye işittiğimiz tüm yardım avazlarına, imdat çağrılarına karınca, kararınca düzenlediğimiz hayır sergileriyle, yardım mezatlarıyla müşfik bir kardeş eli uzatmanın gayreti içerisinde bulunuyoruz. Bu ödül omuzlarımızdaki sorumluluğu bir kat daha artıracak. Bu vesileyle Gazzeli, Filistinli şehitlerimize rahmet, yaralılara acil şifalar ve geride kalanlara sabr-ı cemil niyaz ediyorum.”

Haberin Detayları İçin:https://www.ittifakgazetesi.com/2023-iyilik-saglik-odulu-gureba-hamisi-hattat-mahmut-sahine-verildi