WEWALK ALTIN EDİSON ÖDÜLÜNE LAYIK GÖRÜLDÜ

2017 yılında Birleşmiş Milletler’de örnek proje olarak gösterilen ve sergilendiği her fuarda büyük ilgi gören WeWALK, Thomas Edison’a adanan Edison Ödülleri’nde Sağlık & İyi Yaşam kategorisinde ‘altın’ ödüle layık görüldü. Vestel mühendisleri ve YGA’nın desteklediği, görme engellilerin sosyal hayata eşit ve tam katılımı için teknolojiler geliştirmeyi amaçlayan WeWALK’un akıllı bastonu, haber dergisi TIME tarafından 2019 yılının en iyi icatlarından biri olarak seçildi.

1987’den beri verilen Edison Ödülleri, inovasyondaki inandırıcılığı sembolize ediyor. Edison Ödülleri, yeni ürün ve hizmet geliştirme, pazarlama, insan merkezli tasarım ve inovasyon konularında mükemmelliği onurlandırmak için tasarlanmış uluslararası bir yarışma. Kazananlar, Kavram, Değer, Yayılım ve Etki kriterlerine göre ürün, hizmet, mükemmellik ve liderlikte ‘oyunu değiştiren’ler arasından seçiliyor.

2016 yılında, Vestel’in Erişilebilirlik Projesi kapsamında Young Guru Academy ile birlikte gerçekleştirdiği Engelsiz Hackhaton’da doğan WeWALK, Vestel’in Ar-Ge ve üretim desteği ile hayata geçiyor. Engel algılama, telefonla entegrasyon ve açık platform olmak üzere üç özellik sunan WeWALK, görme engelli kullanıcısının göğüs ve baş hizasında önüne çıkabilecek tabela, direk ve ağaç dalı gibi engelleri algılayarak kullanıcıyı uyarıyor. Bluetooth ile cep telefonuna bağlanarak, telefonu kontrol etme imkânı da sunan WeWALK, görme engelli kullanıcının cep telefonuna hiç dokunmadan, bastonu üzerinden navigasyon, arama ve mesajlara cevap verme gibi çeşitli hizmetler alabilmesini sağlıyor.

blank

WeWALK, görme engelliler için tasarlanmış akıllı bir bastondur. 3 devrimsel özellik sunar.

1.Engelleri Algılayarak Uyarır

Göğüs ve baş hizasında önüne çıkabilecek tabela, direk ve ağaç dalı gibi engelleri kolaylıkla algılar ve uyarır.

2.Akıllı Telefonla Bağlanır

Bluetooth ile cep telefonundaki, WeWALK mobil uygulamasına bağlanır.

3.Mobil Uygulamalarla Sürekli Gelişir

Mobil uygulamalarla entegre olabilir. Bu sayede her geçen gün yeni özellikler kazanır. Google Maps bunun ilk örneklerinden biri!

Entegre Olan İlk Uygulamalar

Google Maps üzerinden kayıtlı konumlarınıza navigasyon alabilir, WeWALK üzerinden navigasyon basamaklarını kontrol edebilirsiniz.

Alexa Sesli Asistan‘ı etkinleştirerek sesli komutlar verebiliriz. (Şuan için sadece İngilizce komutlarla kontrol edilmektedir.)

Ayrıca taksi ve araç çağırma, toplu taşıma uygulamaları gibi farklı uygulamalarla gelecekte entegre olacaktır.

Teknik Özellikler

Uzun süre kullanılabilmesi için, güçlü bir yeniden şarj edilebilir pil, donanımın içinde sabit olarak sunuluyor. USB girişini kullanarak cihazını şarj edebilirsiniz. Bluetooth ile telefona bağlandıktan sonra ise touch pad, titreşim motorları, ultrasonik sensör gibi özellikleri WeWALK mobil uygulaması ile kendinize göre ayarlayabilirsiniz.

Engel Algılama Modu

Yalnız çalıştığı modda önceden ayarlanmış mesafedeki engelleri ultrasonik sensör ile algılar ve titreşim motoruyla kullanıcıyı uyarabilir. Kullanıcıların isteğine göre buradaki davranışlar telefon bağlantısı sağlandıktan sonra ayarlanabilir.

Telefonla Entegrasyon

WeWALK’a eşsiz özellikler katan akıllı telefon kontrol yeteneği Bluetooth ile gerçekleşiyor. Mobil uygulamaya entegre olan uygulamaların sağladığı servisler WeWALK üzerinde bulunan touch pad ile telefonu cebinden çıkarmadan kontrol edilebiliyor.

Mobil Uygulamalarla Entegrasyon

WeWALK gelecekte SDK’sını tüm uygulama geliştiricilere açarak mevcut sensör ve touchpad girdilerini onlara sunacak, titreşim motorları ve ledler ile de istedikleri komutları cihaza gönderebilecek. Bu şekilde entegre olabildiği uygulama sayısı artarak görme engellilere birçok yeni özellik sunulacak.

 

Kaynakça

https://wewalk.io/tr/urun/akilli-baston/
https://arikovani.com/projeler/akilli-baston/detay
https://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/wewalka-abdden-altin-edison-odulu-40806576
https://www.youtube.com/watch?v=hlC5TDHXSnQ